ALARM I EWAKUACJA SZKOŁY !

W czwartek 24 października, około godziny 10.00 rozległ się wyjątkowy dzwonek ... wyjątkowy, bo w środku odbywających się właśnie lekcji i trwający wyjątkowo długo – nie tak jak zwykle kilka sekund ale aż 2 minuty ! Tak pracownicy jak i uczniowie zorientowali się, że taki niezwykły dzwonek musi oznaczać coś szczególnego i trzeba natychmiast opuścić budynek szkoły !

Nauczyciele szybko zareagowali i sprawnie wyprowadzali uczniów właściwymi do ich położenia ciągami komunikacyjnymi i wyjściami ewakuacyjnymi na zewnątrz budynku. Bez zbędnej paniki. O słuszności swojej decyzji przekonywali się po drodze, słysząc na korytarzach komunikaty pani Grażyny i pana Piotra że to alarm i należy niezwłocznie opuścić budynek. O potrzebie opuszczenia budynku przekonywał również widok naszej "złotej rączki" rozwijającej na korytarzu I piętra węża hydrantu. Po chwili rozległy się syreny i pojawił się wóz strażacki ... Przybyli strażacy sprwnie dotarli do głównego wyłącznika prądu i gazu, sprawdzili stan budynku i dokonali przeglądu budynku czy ktoś w nim przypadkiem nie pozostał. W tym czasie wszyscy uczniowie pod opieką swoich nauczycieli dotarli do obowiązującego w takich przypadkach bezpiecznego miejsca zbiórki. Nauczyciele sprawdzili stany osobowe klas co było możliwe dzięki temu, że opuszczając sale lekcyjne zabrali ze sobą dzienniki lekcyjne. Po zakończeniu akcji sprawdzania budynku strażacy, aby spotkać się z uczniami i nauczycielami uczestniczącymi w ewakuacji, przejechali na szkolne boisko gdzie odbył się pokaz sprzętu ratowniczego i miała miejsce pogadanka na temat zachowania się w sytuacjach zagrożenia i na temat udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach.

Alarm i ewakuacja z pewnością na długo utkwi dzieciakom w pamięci a wspomnienia bez wątpienia będą bardzo miłe bo alarm i ewakuacja na szczęście miały charakter próbny a spotkanie ze strażakami było niezwykle miłe i atrakcyjne.

Cała akcja została przygotowana przez Dyrektora Szkoły pana Zygmunt Opiło i przeprowadzona w porozumieniu z Komendą Powiatową Straży Pożarnej w Nowym Sączu i z udziałem jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Gródku n/ Dunajcem, której bardzo dziękujemy nie tylko za udział w próbnej ewakuacji ale również za to, że strażacy w niej uczestniczący stworzyli z ewakuacji niezapomnianą atrakcję dla uczniów naszej szkoły.